Özgür Özel’den ‘İmamoğlu müdahalesi’ iddialarına yanıt: ‘İstanbul dışındakilerle ilgisi yok’

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, yerel seçim için ‘adayların belirlenmesinde müdahale’ iddialarına yanıt verdi. İstanbul özelinde CHP İstanbul İl Başkanı Özgür Çelik ve İmamoğlu’nun da aday belirleme sürecinde olacağını belirten Özel, “İstanbul dışındakilerle zaten İstanbul Büyükşehir’in bir ilgisi yok” dedi.

T24’ten Eray Görgülü’nün haberine göre, Özel, İYİ Parti’ye götürdüğü iş birliği teklifiyle ilgili ise, “İki tane A planımız var. Birincisi İYİ Parti kabul ederse hızlıca oturup ittifak görüşmelerini yapmak. İYİ Parti kabul etmezse adaylarımızı tespit edip sahaya çıkmak. Karardan dolayı bir hayal kırıklığı, soğukluk, böyle bir şey düşünmüyoruz” diye konuştu.

HEDEP ile herhangi bir görüşme takvimlerinin olup olmadığına ilişkin ise Özel, “Halk buluşmaları yapıyorlar, ‘Halk buluşmaları takvimimiz yoğun, sonrasında bir randevu talep edeceğiz’ dediler. Onlar bir ‘Randevu talep edeceğiz’ dedikleri için bekliyoruz” dedi.

‘İÇİNDE GASSAL DA VARMIŞ, HEMŞİRE DE VARMIŞ, TIP TEKNİSYENİ DE VARMIŞ’

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden belediye başkan adaylıkları için istifa eden isimler ve “İBB Ekrem İmamoğlu’nun adaylık süreci ile ilgili Genel Merkez’e müdahalelerde bulunduğu” iddialarına ilişkin konuşan Özel, “’270 istifa’ diye söylediler, aslında 27… İçinde gassal da varmış, hemşire de varmış, tıp teknisyeni de varmış. Gassal belki SAADET’ten başvuracak. Ama birkaç tane üst düzey yönetici de var. Benimle temas etmek isteyenler de oldu. İstanbul adaylığı niyetleri olanlar var muhakkak belli ilçelerle ilgili. Sonuçta herkesin aday olma hakkı var. Ama dediğimiz gibi, çift aşamalı ölçme, değerlendirme var. Mesela Ekrem Bey bana birisiyle ilgili, ‘Sizle konuşup konuşamayacağımı söyledi, kendisine kendisinin konuşması gerektiğini söyledim’ dedi. Ama tabii İstanbul ile ilgili adaylıklarda, İstanbul özelinde İl Başkanı, Ekrem Bey, Genel Merkez ile hep birlikte böyle oturulup bakılacaktır meseleye. İstanbul dışındakilerle zaten İstanbul Büyükşehir’in bir ilgisi yok” ifadelerini kullandı.

Özel, İYİ Parti’ye götürdüğü ‘işbirliği’ teklifi ile ilgili ise, “İki tane A planımız var bizim. Birincisi İyi Parti kabul ederse hızlıca oturup ittifak görüşmelerini yapmak. İyi Parti kabul etmezse adaylarımızı tespit edip sahaya çıkmak. İYİ Parti’nin kararı üzerinden bir şey tasarlamıyoruz. İYİ Parti’nin vereceği karardan sonra bir İYİ Parti ile gerginlik, İYİ Parti’nin kararından dolayı hayal kırıklığı, bir soğukluk… Böyle bir şey düşünmüyoruz. İYİ Parti’nin kararını da saygı ile karşılayacağız” diye konuştu.

Özel, İYİ Parti’ye götürdükleri teklifin içeriğine ilişkin de şu bilgileri verdi: “Meral Hanım bana ‘Ne teklif ediyorsunuz?’ diye sordu, ben de ‘Kararınızı alırsanız, masa kuralım ve başına geçelim. İstanbul, Ankara’dan başlayarak, 11 büyükşehirden başlayarak, Türkiye’yi konuşalım’ dedim. Bunun dışında, böyle ya çok kapsamlı bir şey vermem lazım ya da çok indirgenmiş bir şey söylemem lazım. İkisi de iş birliğinin önünü tıkayabilir. İYİ Parti’nin şöyle bir şeyi olabilir; ‘Şu, şu, şu gibi noktalarda ne diyorsunuz? Biz bunlara olumlu cevap verirseniz müzakere yaparız’ dese onu müzakere ederiz. Ama ‘Ne teklif ediyorsunuz?’ dediklerinde, biz onlara çalışma masası teklif ettik. Çünkü her şey çok kolay değil. Sadece bir ilin seçiminden bahsediyorsak, bir teklif götürürüz. Sırf İstanbul ile ilgili bir teklif götürsem, iş çözülecek mi? ‘Şu olsun, bu olmasın…’ Sonuçta teoride 81 il, bin 271 ilçede konuşacağız.”

HEDEP ile yakın zamanda yerel seçimlere yönelik bir görüşme olup olmayacağına yönelik ise konuşan Özel, “HEDEP’in Eş Genel Başkanları bana telefon açmışlardı, tebrik için. Şöyle demişlerdi, ‘Ziyaretenize de gelmek isteriz. Kabul ederseniz.’ Ben, ‘Kabul ederiz’ dedim. Hatta, ‘Meclis’te mi, Genel Merkez’de mi?’ dediler. Ben de, ‘Genel Merkez de olur, illa Meclis’te görüşelim diye bir şey yok’ dedim. Halk buluşmaları yapıyorlar, ‘Halk buluşmaları takvimimiz yoğun, sonrasında bir randevu talep edeceğiz’ dediler. Onlar bir ‘Randevu talep edeceğiz’ dedikleri için bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

Özel, “yerel seçimde diğer muhalefet partileriyle işbirliği yapılıp yapılmayacağına” yönelik soru üzerine de şunları söyledi: “Diğer partilerle, İYİ Parti’nin durumuna ve saha analizlerine göre… Şimdi milletvekillerimiz gitsin. Mesela şöyle bir toplam gelecek diye düşüyorum: Saadet ile konuşmam gereken illeri, belki o zaman onu oturup tartışırız böyle bir şey için. Şu ilçelerde Demokrat Parti ile, şu ilçelerde Gelecek ile, ilçelerde DEVA ile konuşmak, yoksa bunun artısı ne olur, eksisi ne olur? Ne teklif edeceğiz? Sadece belediye meclis üyeliği teklif ederek bir yol alabilir miyiz? Yerelde olgunlaşan şeyler olabilir…” (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir