Vladimir Putin’den ‘Gazze’ hamlesi!

Kremlin, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi, İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi ve Suriye’deki rejimin lideri Beşşar Esed ile İsrail-Filistin çatışmasını görüştüğünü duyurdu.

“BÖLGESEL BİR SAVAŞA DÖNÜŞEBİLİR”

Gazze’deki insani durumun da istişare edildiğine değinilen açıklamada, “Putin, Gazze’deki insani durumun aciliyetini, ilaç, gıda ve diğer hayati ürünlerin acilen ulaştırılması için şeride yönelik ablukanın kaldırılması gerektiğini vurgulayan görüş ve değerlendirmeleri dinledi. Çatışmanın bölgesel bir savaşa dönüşme ihtimaline ilişkin ciddi endişeler de dile getirildi.” ifadelerine yer verildi.

BAĞIMSIZ BİR İSRAİL DEVLETİ KURULMASI

Görüşmede Putin’in, sivillere yönelik şiddetin kabul edilemez olduğunu vurguladığı bilgisine yer verilen açıklamada, “Tansiyondaki benzeri görülmemiş tırmanışın, Orta Doğu’daki çözüm sürecinde uzun süredir devam eden çıkmazdan kaynaklandığı konusunda fikir birliği bulunmaktadır. Bu bağlamda Putin, Filistin sorununa uluslararası yasal temelde uzun vadeli ve adil bir çözüme ulaşmak için İsrail ile barış ve güvenlik içinde bir arada var olan, bağımsız bir Filistin devletinin kurulmasını sağlayacak siyasi sürecin yeniden başlatılması yönündeki ilkeli tutumunu yineledi.” denildi.

PUTİN-NETANYAHU GÖRÜŞMESİ

İngiliz haber ajansı Ruters da Putin’in İsrail Başbakanı Binyamin Netenyahu ile telefonda görüştüğünü duyurdu.

Görüşmede, Netanyahu’ya hayatını kaybeden İsrailliler ve aileleri için taziyelerini ileten Putin’in çatışmaların barışçıl şekilde sona erdirilmesi için yardıma hazır olduğunu söylediği kaydedildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir